Lepkék

Pompás Királylepke
Élőhelye az Egyesült Államok és Kanada, de a telet Mexikóban tölti. Az élénk mintázat potenciális ellenségeit figyelmezteti arra, hogy ez a lepke mérgező. A pompás királylepke védett állat.

Nappali pávaszem
Az egyik legismertebb európai lepkefajta. Szinte egész évben találkozhatunk velük a szabadban. Barlangokban, padlásokon telelnek át. Nem vándor lepke.

Boglárkalepke
A boglárkalepkénél csak a hím visel kék ruhát, a nőstények barnák. A boglárkalepke hernyói a vöröshangyák fészkében vészelik át a telet, ahol hangyatojás-és -lárvakoszton gyarapodnak.

Azúrlepke
Közép- és Dél-Amerikában élnek. Szárnyfesztávolságuk kb. 6-20 cm.

Topázcsíkos zebralepke
Közép- és Dél-Amerika trópusi vidékein él. A zebralepke kattogó hangot tud ki adni, ami csak teljes csöndben, nagy odafigyeléssel hallható meg.

Káposztalepke
Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában is honos. A Himalája vidékén is megtalálható. Petéjét a káposztafélék leveleinek fonákjára rakja. Szárnyfesztávolsága 56-68 milliméter.

Citromlepke
Európában, Ázsiában és Afrikában is megtalálható. Szárnyfesztávolsága kb. 57 milliméter. Sokszor a borostyánba telel át.

Halálfejeslepke
A halálfejes lepke gyors éjjeli rovar. Szárnyfesztávolsága kb. 12,5 cm. Ha megérintik, ciripelő, kattogó hangot bocsájt ki. A telet a föld alatt tölti. Vándorlásai során, az Alpokon is átrepül.

Fecskefarkúlepke
Hazánkban is megtalálható áprilistól októberig. Csak néhány hétig élnek, a nőstény peterakás után hamarosan elpusztul. Szárnyfesztávolsága kb. 3,5 cm. Ha veszélyben érzi magát, feje mögül narancsszínű, kellemetlen illatot, árasztó szarvacskát tol ki.

Atlasz-lepke
A délkelet Ázsiai atlasz-lepke a világ legnagyobb pillangói közé tartozik. Szárnyfesztávolsága meghaladja a 30 cm-t is.